| Lens Size | 53 mm |
| Nose Bridge Length | 19 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Gender | Men |
| Material | Combination |
| Shape | Clubmaster |
| Country of Origin | Italy |
| Front Colour | Havana Brown & Gunmetal |
| Temple Colour | Gunmetal |
| Lens Colour | Clear |
| Style Tip | This shape is best suited for a square or a long oval face. |
