| Lens Size | 49 mm |
| Nose Bridge Length | 20 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Gender | Unisex |
| Material | Acetate |
| Shape | Rectangle |
| Country of Origin | Italy |
| Front Colour | Honey Tortoise |
| Temple Colour | Honey Tortoise |
| Lens Colour | Dark Brown |
| Style Tip | This shape is best suited for an oval or round face while it goes well with most face shapes. |
