| Lens Size | 53 mm |
| Nose Bridge Length | 16 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Gender | Women |
| Material | Acetate |
| Shape | Cat Eye |
| Country of Origin | Italy |
| Front Colour | Burgundy |
| Temple Colour | Burgundy |
| Lens Colour | Clear |
| Style Tip | This shape is best suited for an oval face while it goes well with a square or a diamond shaped face too. |
