| Lens Size | 48 mm |
| Nose Bridge Length | 19 mm |
| Temple Length | 130 mm |
| Gender | Unisex |
| Material | Acetate |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Italy |
| Front Colour | Red |
| Temple Colour | Black |
| Lens Colour | Clear |
| Style Tip | This shape is best suited for a square or a long oval face. |
